Najsłynniejszy portret Chopina w Polsce

Do 30 stycznia 2022 r. w Warszawie można oglądać jeden z najsłynniejszych portretów Fryderyka Chopina autorstwa Ary’ego Scheffera. Płótno przyjechało do Warszawy z Dordrechtu, rodzinnego miasta artysty. To jeden z kluczowych elementów wystawy czasowej Chopin. Potęga znaku w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Fryderyk Chopin portret Ary Scheffer, 1847 r.

Z biegiem lat ten słynny, wyidealizowany i nieskomplikowany kompozycyjnie obraz przeobraził się w znak rozpoznawczy o potężnym zasięgu. Możemy się o tym przekonać wypatrując nawiązań do portretu – bardziej lub mniej przetworzonego – w pozostałych pracach prezentowanych na wystawie: Marcina Maciejowskiego, Anny Piesiewicz, Roberta Kuty, Anny Suwałowskiej, Jerzego Sachy, Piotra Micherewicza czy Agaty Anny Gaber (Peperski).  Już 8 stycznia o godz. 16:00 odbędzie się specjalne oprowadzanie po wystawie – o ekspozycji opowie Marta Tabakiernik, jej kuratorka. Kolejne oprowadzanie kuratorskie będzie miało miejsce 22 stycznia, zaś tajniki tworzenia wystawy zdradzi dr Seweryn Kuter. W ramach cyklu „Salon Chopinowski” 15 stycznia o godz. 15:00 Muzeum Fryderyka Chopina zaprasza na wykład, który poprowadzi Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Obecność portretu w Polsce stanie się pretekstem do rozmowy o sylwetce jego autora. Ary Scheffer był jedną z wielu postaci świata kultury z najbliższego kręgu Chopina.

CENA OBRAZU

Oczywiście portret Chopina autorstwa Ary Scheffera jest bezcenny. Można oglądać go jedynie w Muzeum w Dordrecht’cie lub właśnie na wystawach czasowych.


Na wystawie są również prace współczesnych artystów, które warto zobaczyć. Na przykład doskonały i jakże współczesny Chopin w bluzie dresowej – plakat Piotra Micherewicza z 2009 r.

Piotr Micherewicz, Chopina 2009 Warszawa

Plakat wyróżniony w 9. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS zorganizowanego pod hasłem „Fryderyku! Wróć do Warszawy!” – związki Fryderyka Chopina z Warszawą. Plakat był tak popularny, że powstały bluzy na podstawie tego projektu. Prawdziwa Popkultura!

O WYSTAWIE:

Chopin. Potęga znaku.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Wystawa trwa do 30.01.2022

Muzeum czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 11:00-19:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *