Niedokończony Klimt na aukcji

W Wiedniu na aukcję trafił Portret panny Lieser, ostatni obraz namalowany przez Gustawa Klimta w 1917 r. Estymacja ceny to nawet 50 mln euro (216 mln zł)

Malarz zaczął malować obraz w 1917 r, w kolejnym roku zmarł, więc uważa się iż dzieło nie zostało ukończone. Obraz ostatni raz widziano publicznie w 1925 roku.

Owiany tajemnicą obraz Klimta może zostać sprzedany za 50 mln euro /ROLAND SCHLAGER /East News/AFP

„Obraz o tak rzadkim charakterze, ogromnym znaczeniu artystycznym i wartości nie był dostępny na rynku sztuki w Europie Środkowej od dziesięcioleci” – czytamy w oświadczeniu domu aukcyjnego Kinsky. 

„Bildnis Fraeulein Lieser”, czyli „Portret panny Lieser” wygląda na niedokończony i to chyba najbardziej fascynuje kolekcjonerów.

Historycy sztuki Thomas Natter i Alfred Weidinger uważają, że obraz przedstawia Margarethe, córkę Adolfa Liesera. Wiedeński dom aukcyjny Kinsky, który wystawił portret na sprzedaż, utrzymuje, że może to być jedna z córek Justusa Liesera i jego żony Henriette. Kobieta, znana jako Lilly, była patronką modernistów. Została deportowana przez nazistów do obozu Auschwitz, gdzie zmarła. Wojnę przeżyły obie jej córki: Helene i Annie. 

Ostatni obraz Klimta sprzedany na aukcji osiągnął kwotę 85 mln funtów – była to „Kobieta z wachlarzem” sprzedana w lipcu 2023.

  • Bildnis Fraeulein Lieser/Portret panny Lieser 1917-18
  • GUSTAW KLIMT
  • Aukcja 24.04.2024
  • Wiedeń Dom Aukcyjny Kinsky
  • Estymacja 50 mln euro
  • Cena: nieznana

Źródło: Wikipedia, RMF, Wien.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *