Polski Van Gogh na wystawie

Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” – wczesna praca Vincenta Van Gogha będzie można zobaczyć na żywo w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie już od 26 kwietnia 2024 r.

Dzieło zostało zbadane przez ekspertów, którzy potwierdzili zgodność obrazu z najwcześniejszymi pracami van Gogha z okresu holenderskiego. Zostało poddane też konserwacji, dzięki temu odzyskało dawny blask. Obraz, który znajduje się w Kolekcji im. Jana Pawła II, jest już gotowy do zaprezentowania publiczności. Wystawa zatytułowana „Van Gogh. Historie jednego obrazu” ruszy 26 kwietnia 2024 w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

– Będzie to możliwość spotkania się – takiego osobistego – z obrazem van Gogha. W specjalnie wydzielonej strefie będzie można zobaczyć z bardzo bliska jedyny w swoim rodzaju pejzaż. Te wszystkie elementy tak ważne w twórczości van Gogha jak kolor, faktura i emocje . Szczególnie, że jest to obraz z jego wczesnej twórczości.

Piotr Dmitrowicz, Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wystawę podzielono na dwie części: w pierwszej zwiedzający będą mogli zobaczyć wczesne dzieło van Gogha, w drugiej natomiast poznać jego kontekst historyczny. Będą to m.in. kulisy badań i konserwacji obrazu oraz tajniki pracy Vincenta van Gogha – sposób mieszania farb oraz podejście do kwestii koloru. We wczesnym okresie swojej twórczości artysta skupiony był na ciemnych, zgaszonych barwach, sympatyzował bowiem wówczas z tzw. szkołą haską.

Wydzielamy przestrzeń do intymnej kontemplacji obrazu. Wszystkie treści prezentujemy na dużych
płaszczyznach, które mają przypominać płótna, obrazy w pracowni malarskiej. Przestrzeń wydzielamy
mobilnymi ścianami, które obejmują zwiedzających błękitnym kolorem.

Anna Pydo z pracowni Tatemono Architektura, która zaprojektowała wystawę „Van Gogh. Historie jednego obrazu”.

O WYSTAWIE

  • Van Gogh. Historie jednego obrazu
  • Od 26.04,2024 – 8.12.2024
  • Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
  • Bilety w cenie: 35 zł

Źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *