Mamy polskiego Van Gogha

W Warszawie będzie można obejrzeć jedynego w Polsce Van Gogha. Obraz przeszedł właśnie konserwację i w kwietniu zostanie wystawiony na widok publiczny.

Obraz nosi tytuł „Wiejskie chaty pośród drzew” i znajduje się w Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Niedawno płótno przeszło renowację oraz ekspertyzę potwierdzającą autorstwo Vincenta van Gogha.

Ekspertyzy zostały przeprowadzone przez Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych w Krakowie. W badaniach wzięli udział również fachowcy z amsterdamskiego Van Gogh Museum.

„Wiejskie chaty pośród drzew” namalował van Gogh we wczesnym etapie swojej kariery. Dzieło jest bezcenne!

Konserwacja dzieła

– Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Te pigmenty nie tylko odpowiadały
tym, opisywanym przez van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu
– mówi dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ. Przy okazji badań obraz przeszedł skomplikowany, trwający wiele miesięcy proces konserwacji. Z płótna
usunięto zanieczyszczenia, wzmocniono dębowe podobrazie, a dzieło dostało nową ramę.

– Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną „gablotę mikroklimatyczną”, co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła – mówi Katarzyna Novljaković, Kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Obraz ostanie wystawiony już 26 kwietnia 2024 r. w Muzeum im. Jana Pawła II w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *