Chagall – wystawa w Warszawie

14 dzieł Marca Chagalla zostało zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Teraz będzie można obejrzeć ja wszystkie podczas wystawy pt. CHAGALL. Dzieła pochodzą z kolekcji rodziny Chagalla, a zakupione zostały w renomowanym szwajcarskim domu aukcyjnym Kornfeld.

Zbiór czternastu prac Marca Chagalla wykonanych na podłożu papierowym trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie w wyniku bezprecedensowego zakupu. Dzieła powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Oddają bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Chagall z właściwą sobie swobodą sięgał po różne środki wyrazu, łącząc gwasz, temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz. Zwraca uwagę wysoka jakość materiałów oraz doskonały stan konserwatorski wszystkich prac.

Zatoka aniołów (Baie des anges), Marc Chagall,1971–1978 r. Muzeum Narodowe w Warszawie
Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. Bartosz Bajerski / MNW
Chagall w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. Bartosz Bajerski / MNW

Trudna historia Polski oraz potężne straty wojenne spowodowały, że polskie muzea posiadają niewiele dzieł najwybitniejszych światowych artystów XX wieku, cieszących się nieodmiennie uznaniem międzynarodowej publiczności. Do grupy tych twórców należy bez wątpienia Marc Chagall, którego sztuka stała się rozpoznawalna m.in. dlatego, że na rzadko spotykaną skalę przeniknęła do sfery kultury popularnej, dzięki reprodukcjom powielanym i prezentowanym na różnego rodzaju nośnikach i w różnych kontekstach.

Chagall wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Szczegóły:

  • CHAGALL
  • Muzeum Narodowe w Warszawie
  • 30.04 – 24.07.2022
  • Kuratorka wystawy: Anna Manicka
  • Bilety: 15-25 zł
  • Godziny otwarcia: wtorki–niedziele: 10.00–18.00, piątki: 10.00–20.00, poniedziałki: nieczynne;

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *