Banksy – licytacja na pomoc Ukrainie

Antywojenne grafitti Banksy’ego pt. „CND Soliders” zostało wystawione na aukcję na rzecz Szpitala Dziecięcego – Ohmatdyt w Kijowie. Dzieło zostało sprzedane za 81 tys funtów brytyjskich, a kwota w całości trafi do szpitala. Aukcję zorganizował anonimowy właściciel pracy Bansky’ego.

CND Soliders w tłumaczeniu Żołnierze Kampanii na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego to manifest antywojenny artysty z 2005 r. Przedstawia żołnierzy malujących graffiti pacyfę – Campaign for Nuclear Disarmament – brytyjskiej organizacji założonej w 1957 roku, której celem są działania na rzecz rozbrojenia nuklearnego. Symbol na całym świecie znany jest jako pacyfa, symbol pacyfizmu.

CND Soliders – Banksy, 2005

Aukcję prowadził serwis MyArtBroker.

27 marca 2022 na profilu szpitala na Instagramie pojawił się komunikat, w którym przytoczono słowa organizatorów aukcji, pracowników serwisu MyArtBroker. „Niezwykle hojny klient zaoferował nam możliwość sprzedaży jednej z najważniejszych prac 'CND Soliders’ autorstwa Banksy’ego, a cały dochód przekazać na rzecz szpitala dziecięcego Ohmatdyt w Kijowie” – podaje tvn24.pl

Źródło: Twitter, CNN, tvn24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *