Witkacy – wystawa w Warszawie

Witkacy wystawa - fot. Bartosz Bajerski

W Warszawie otwarto wystawę Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia, która prezentuje bogaty zbiór twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, twórcy wszechstronnego i do dziś kontrowersyjnego. W Muzeum Narodowym zobaczyć można 500 prac Witkacego, w tym obrazy, rysunki, pastele
i fotografie oraz unikalne zapisy wideo. Wystawa potrwa do 9 października 2022 r.

Witkacy to bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Był świadkiem historii, I wojny światowej i rewolucji październikowej, rejestratorem przejawów przyspieszenia cywilizacyjnego, przyczyniającego się do mechanizacji życia jednostki. Jego wybory i intuicje nierzadko okazują się aktualne.

Witkacy wystawa – fot. Bartosz Bajerski
Ekspozycja to zbiory pochodzące zarówno z Muzeum Narodowego w Warszawie, jak i licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. Najliczniejsza grupę obrazów na wystawie, około 25 procent, stanowią pastele, która to technika była chętnie stosowana przez Witkacego. Ze względu na jej nietrwałość, w ramach przygotowań do zaprezentowania dzieł na ekspozycji podjęte zostały prace konserwatorskie. Aż 90 pasteli wymagało przeprowadzenia prac zabezpieczających.

Wystawa prac wybitnego polskiego artysty – Witkacego – to kolejne wydarzenie w ramach obchodów Jubileuszu Muzeum Narodowego w Warszawie, którego Patronem jest PGE. Do tej pory otwarta została już m.in. ekspozycja prac Marca Chagalla oraz wystawa „Stan rzeczy”. W planach są kolejne wydarzenia, na które już teraz wszystkich zapraszamy

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Witkacy wystawa – fot. Bartosz Bajerski

Wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” będzie dostępna dla zwiedzających od 8 lipca do 9 października 2022 r. Towarzyszyć jej będzie bogaty program kulturalny i edukacyjny oraz katalog w polsko – angielskiej wersji językowej.

Szczegóły

  • Wystawa Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia
  • 8 lipca – 9 października 2022
  • Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3
  • Godziny otwarcia: wtorek-czwartek i sobota-niedziela 10:00-18:00, piątek 10:00-20:00, poniedziałek nieczynne
  • Bilety: 25-40 zł

Źródła: PGE, Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Bartosz Bajerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *