Water World Yerki z tokenem NFT

Obraz Water World Jacka Yerki został sprzedany wraz z tokenem NFT (animacja i dźwięk) za 380 tys zł. Dzieło jest częścią kolekcji tokenów The Agra-Art Classic Collection.

Cena wywoławcza dla obrazu i tokena wynosiła 250 tys. zł. Oto co o tokenie opowiada sam autor.

Ten obraz jest pełen szumu wody. Strumyki szemrzą i ciurkają, rzeki przepychają swoje wody na skrzyżowaniach, w huku mniejszych i większych wodospadów. Powodzie są tu zapewne nieliche, domki na drzewie to nie zabawa dla dzieci, ale prawdziwe alternatywne gospodarstwo.

Podobne gospodarstwo funkcjonowało zresztą kiedyś naprawdę, nad Wisłą w pobliżu Torunia.Pod ogromnymi topolami, na niewielkim wzgórzu, częściowo wybrukowanym, hodowano wszelkie zwierzęta gospodarskie i uprawiano warzywa w kilku miniaturowych ogródkach. Dwa razy w roku całe towarzystwo pakowało się do kilku łódek i przenosiło kilometr dalej na wiślaną skarpę, uciekając przed aż do znudzenia przewidywalną powodzią.

W jednej z pierwszych wizji tego obrazu był jeszcze stary, żelazny most kolejowy, z którego wszystkimi przęsłami i podkładami wylewały się potoki wody.

Ten wszechobecny szum wody starałem się namalować od 2007 roku, gdy z roczną wnuczką Ludwiką „na barana“, brodziłem w czasie odpływu w piaskach i błotkach wokół Mont-Saint-Michel słysząc bez przerwy przelewające się i bulgoczące kaskady uciekających wód. W pewnym momencie wszystko zupełnie ucichło, na kilka minut, a za chwilę szum, już nieco inaczej brzmiący zdominował na nowo wszystkie odgłosy tamtejszego bezkresnego, piaszczystego pejzażu w kolorze musztardy.

Zaczął się przypływ.

Woda szumiała i przybierała w oczach, ledwo zdążyliśmy stamtąd uciec. Dopiero teraz, po namalowaniu Wodnego świata, uwolniłem się (częściowo) od tamtego szumu.

                                                                                                                                                                                                                Jacek Yerka, 2022

BIO: Jacek Yerka

Urodzony w 1952 r. ; ukończył w 1976 Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizował się w grafice. W pierwszych latach po studiach wystawiał plakaty, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 1977 i 1979, międzynarodowych biennale w Lahti i Warszawie i in. Od 1980 poświęcił się całkowicie malarstwu. Bazując na precyzyjnej, wzorowanej na dawnych mistrzach technice obrazowania (Jan van Eyck, Hieronymus Bosch), lecz przede wszystkim na własnej, nie znającej granic wyobraźni, tworzy surrealne kompozycje, szczególnie podziwiane przez miłośników fantastyki we wszystkich odmianach. Zainspirował np. autora fantasy Harlana Ellisona do napisania 30 krótkich opowiadań, które wraz z obrazami Yerki złożyły się na publikację pt. „Mind Fields”. To samo amerykańskie wydawnictwo „Morpheus International” wydało album „The Fantastic Art of Jacek Yerka”. W 1995 artysta został laureatem prestiżowej World Fantasy Award dla najlepszego artysty. Wystawia w kraju i za granicą (w Niemczech, Francji, USA i in.), będąc cenionym reprezentantem nurtu sztuki fantastycznej. Współpracował przy produkcji amerykańskiego filmu pt. „Strawberry Fields”, gdzie obrazom miała towarzyszyć muzyka Beatlesów.

Jacek Yerka, Water World, 2022, fot. Agra Art

Szczegóły:

  • Jacek Yerka, Water World, 2022
  • Obraz, akryl na płótnie plus token NFT
  • Token: blockchain ETHEREUM
  • Cena wywoławcza: 250 tys zł
  • Cena końcowa: 380 tys. zł

Nabywca tokena będzie miał też jednokrotne prawo (ograniczone w czasie ) do wybrania jednego, dowolnego giclee Artysty z aktualnie dostępnej kolekcji grafik AgraArt.

Źródło: Agra Art

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *