Ukraińska Guernica 2022

Fot. Patryk Ogorzałek

W pierwszych dniach wojny na Ukrainie, Roberto Marquez, amerykański artysta meksykańskiego pochodzenia, namalował w Medyce ogromny obraz, który nawiązuje do pracy Pablo Picassa „Guernica”.

Obraz namalowany został w stylu kubistycznym Picassa, celowo. To nie jest styl, którym na co dzień posługuję się Marquez. Jednak podobnie jak pierwowzór dzieło ma na celu sprzeciw wojnie, „STOP WAR NOW” tak brzmią napisy na obrazie. Artysta chciał też złożyć hołd uciekającym z bombardowanych miast uchodźcom.

Obraz otrzymało w darze Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

„Gdyby przemyskie muzeum chciało przyjąć mój obraz to z radością go podaruję. Nie mogę się doczekać, by dowiedzieć się, co stanie się z nim stanie” – napisał Roberto Marquez.

– napisał Roberto Marquez.
Zdjęcie numer 1 w galerii - Ten obraz to sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Już wiemy, jako los czeka nową wersję
Obraz STOP WAR NOW Roberto Marqueza fot. Patryk Ogorzałek

Poniżej oryginalny obraz Pablo Picassa, będący manifestem antywojennym. Powstał w 1937 r. przeciwko hiszpańskiej wojnie domowej. Obraz jest hołdem dla baskijskiego miasta Guernica, które 26 kwietnia 1937 zostało zbombardowane przez niemiecki korpus Legion Condor, wchodzący w skład Luftwaffe. Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939) miasto opowiedziało się po stronie lewicowego rządu republikańskiego.

Guernica, Pablo Picasso, 1937 r.

O ARTYŚCIE:

Roberto Marquez to meksykański malarz, który urodził się w 1959 r. w Mexico City. Jest absolwentem Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Occidente. Później przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Jego obrazy przedstawiają oniryczne obrazy z literatury, historii Meksyku i życia samego artysty. Twórczość Marqueza znana jest z literackich aluzji i wizualnych metafor, często można w niej znaleźć odniesienia do muzyki. Jego obrazy można spotkać w Muzeum Sztuki w Tucson, Museo de Arte Contemporáneo de Monterrey, Muzeum Hirschhorna i Meksykańskim Instytucie Kultury w Waszyngtonie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *