Sztuka i NFT na księżyc!

Sacha Jafri

Sztukę na księżyc planuje wysłać Astrobotic – projekt nazywa się WE RISE TOGETHER – WITH THE LIGHT OF THE MOON” i stworzył go brytyjski artysta Sacha Jafri znany z namalowania największego obrazu świata! Prócz niego na księżyc polecą tokeny NFT przygotowane specjalnie na tę okazję.

„We Rise Together – With The Light of The Moon” to rysunek umieszczony na złoconej aluminiowej płycie. Forma ma przetrwać w warunkach księżycowych. Prócz niego na księżycu wylądują 88 tokenów NFT oraz 10 000 NFT do kupienia na aukcji. Zostanie też wydane 5 tokenów NFT Charitable Collection związanych z kolejnymi etapami misji: start rakiety, orbitowania nad Ziemią, orbitowania nad Księżycem, lądowania oraz upamiętnienia dzieła na Księżycu.

Konferencja prasowa dotycząca projektu odbyła się 23 lutego. Planowo start ma się odbyć w 2022 r, ale dokładnej daty jeszcze nie podano.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością transportu historycznego dzieła sztuki Sachy Jafri na Księżyc. Wierzymy, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich, a dzieło Sachy jest doskonałym ucieleśnieniem tego ducha. Kiedy instalacja dotknie powierzchni Księżyca, będzie nam przypominać o tym, jak sztuka inspiruje kreatywne myślenie i sprawia, że nasz świat staje się lepszym miejscem”.

powiedział Dan Hendrickson z Astrobotic
„We Rise Together – With The Light of The Moon” Sacha Jafri, 2022

Księżycowe dzieło ma wytrzymać temperaturę od minus 173°C do 123° Celsjusza. Kopia dzieła zostanie sprzedana na aukcji razem z tokenami NFT. Fundusze zebrane na aukcja zostaną w części przeznaczone na działania charytatywne. Ostateczna cena nie jest jeszcze znana.

Więcej o najsłynniejszym obrazie Sachy Jafri przeczytacie w artykule poniżej.

CIEKAWOSTKA

Pierwszym dziełem sztuki w Kosmosie była aluminiowa rzeźba Fallen Astronaut Paula van Hoeydoncka – miała zaledwie 9 cm i upamiętniała wszystkich którzy zginęli eksplorując Kosmos. Umieszczona została w 1971 r. na Księżycu przez misję Apollo 15.

Fallen Astronaut, Paul van Hoeydonck, 1971, fot. Slate.com

Źródła: Rynek i Sztuka, The Art Newspaper, Slate.com

One thought on “Sztuka i NFT na księżyc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *