Najdroższe obrazy świata to Da Vinci

Najdroższymi obrazami świata są dzieła Leonardo Da Vinci, artysty który żył i tworzył w latach 1452-1519. Ten artysta uważany jest za geniusza a jego prace do tej pory poddawane są szczegółowym analizom. Najdroższym sprzedanym jego obrazem jest Salvator Mundi – portret przedstawiający Jezusa Zbawiciela. W 2017 r. został wystawiony na aukcji Christie’s i sprzedany za kwotę 400 mln $!

Salvator Mundi – obraz olejny namalowany w latach 1506–1513 na desce przez Leonarda da Vinci dla Króla Francji Ludwika XII. Nie od razu ten obraz kosztował fortunę. Początkowo były wątpliwości co do autorstwa tego dzieła. W 1958 roku obraz na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s nabył sir Francis Cook, który zapłacił za niego 45 funtów. Od 2004 roku obraz był własnością marszanda Roberta Simona z Nowego Jorku, później nabył go Szwajcar Yves Bouvier który sprzedał dzieło Rosjaninowi Dmitrijowi Rybołowlewowi. 15 listopada 2017 roku obraz został wystawiony na aukcji przez ówczesnego właściciela, rosyjskiego miliardera, w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s. Został sprzedany za kwotę 400 mln dolarów (450 312 500 $ razem z premią dla sprzedającego), co czyni Zbawiciela świata dziełem sztuki sprzedanym za największą sumę w historii.

Salvator Mundi, Leonardo da Vinci, fot. Wikipedia

Szczegóły

  • Salvator Mundi, Leonardo da Vinci
  • datowany 1506-1513
  • Olej na desce
  • Obecnie w prywatnej kolekcji
  • Kwota sprzedaży: 400 mln $ (2017 r.)

Innym najwyżej wycenianym dziełem Leonarda jest Mona Lisa. Portret tej tajemniczej damy wyceniany jest na 850 mln $ czyli kwotę 2 razy większą niż Salvator Mundi. Jednak obraz jest własnością Luwru i nie zostanie wystawiony na aukcję ponieważ jest częścią dziedzictwa narodowego Francji.

Giaconda inaczej Mona Lisa została namalowana w latach 1503–1507. Obraz został zamówiony przez florenckiego kupca, bławatnika Francesca Gioconda (stąd tytuł) Lecz Giocondo z nieznanych powodów nie został właścicielem portretu, a malarz swoje dzieło do końca życia woził ze sobą. Być może jest to powód tak wygórowanej ceny?

Mona Lisa wł. Giaconda, Leonardo da Vinci, fot. Wikipedia

Szczegóły

  • Mona Lisa, Leonardo da Vinci
  • datowany na 1503-1507
  • olej na desce
  • Szacunkowa kwota: 850 mln $
  • Obecnie w zbiorach Luwru we Francji

O innych najdroższych obrazach już wkrótce.

Źródła: Wikipedia, Money.pl

One thought on “Najdroższe obrazy świata to Da Vinci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *