Łempicka – wystawa w Lublinie

Tamara Łempicka, "Autoportret" w zielonym Bugatti", 1925

18 marca 2022 otwarto wystawę pt. Tamara Łempicka – Kobieta w podróży. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie do 14 sierpnia br. To pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki.

Wystawa prezentuje obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów znajdujących się na terenie Francji, m.in. Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.

Będzie można obejrzeć kultowe obrazy jak “Portret Tadeusza” (pierwszego męża artystki), „Dziewczynę w rękawiczkach”, “Pierwszą komunię” (ukazujący córkę Kizette), “Kizette na balkonie”, “Kizette w różu”, “St. Mortiz” czy “Matkę przełożoną”.

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” jest zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn – mają przybliżyć Państwu niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku.

Tamara Łempicka (1898–1980)

Nazywana była baronową z pędzlem – wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk.

Tamara Łempicka, a właściwie Tamara Rozalia Gurwik-Górska, przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Jako młoda dama pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Podróże do europejskich stolic przyczyniły się do poznania kultur innych krajów i uwrażliwiły Tamarę na sztukę wielkich mistrzów. To właśnie wizyty w zagranicznych muzeach miały wpływ na późniejszą twórczość artystki.

Już jako młoda dziewczyna Tamara wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. Nie dziwi zatem fakt, że w wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Tamara Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem.

Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie.

Tamara Łempicka, "Autoportret" w zielonym Bugatti", 1925
Tamara Łempicka, Autoportret w zielonym Bugatti, r. 1929; fot.

Mimo że przyszło jej żyć w burzliwych czasach politycznych oraz społeczno-kulturowych przemian jej niesłabnąca determinacja i potrzeba osiągnięcia sukcesu przyczyniły się do stworzenia własnej legendy. Tamara Łempicka wykreowała postać artystki wszechczasów, a umiejętne manipulowanie faktami ze swojego życia w połączeniu z elegancją i wrodzonym wdziękiem sprawiły, że potrafiła oczarować każdego, kto pojawił się na jej drodze.

Jeune Fille en Vert, Tamara Łempicka, 1930 r. fot. Desa Unicum

Szczegóły:

 • Jeune Fille en Vert/ Young Lady in Green Dress/ Młoda dziewczyna w zielonej sukience
 • Tamara Łempicka
 • Rok powstania 1930
 • Estymacja: 32-40 tys zł
 • Cena sprzedaży: 50 000 zł

Szczegóły wystawy:

 • „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”
 • Zamek Lubelski, 18 marca – 14 sierpnia 2022.
 • Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.
 • Kurator główny Muzeum Narodowego w Lublinie: Łukasz Wiącek.
 • Kurator główny Villa la Fleur: Artur Winiarski.
 • Cena biletu: 20-40 zł

Źródło: Muzeum Narodowe w Lublinie, Desa Unicum


Jako uzupełnienie wiedzy o życiu i twórczości polecam książkę Grzegorza Musiała pt. „Ja, Tamara”. Poznacie dzięki niej między innymi kulisy powstawania najsłynniejszych obrazów artystki.

Ja, Tamara

Grzegorz Musiał

Wyd. Zysk i S-ka

584 strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *