Beksiński na Śląsku – festiwal twórczości

Tychy w tym roku zapowiedziały Festiwal Twórczości Zdzisława Beksińskiego. Prócz 50 obrazów będzie można uczestniczyć w multimedialnej wystawie „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” oraz koncercie finałowym pt. „Świat Mistrza Beksińskiego”. Będzie to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego słynnego malarza.

Wydarzenie rozpocznie się 18 czerwca 2022 r. w Tichauer Art Gallery w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach. Współorganizatorami festiwalu są Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński.

Wystawa w Tychach

Najważniejszym punktem programu będzie pierwsza, tak obszerna wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego na Śląsku, w skład której wejdzie 50 oryginalnych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, a także kilka nietuzinkowych dzieł do tej pory uważanych za zaginione.Wystawa w pełni reprezentatywnie pokazuje dwa najważniejsze okresy twórczości Zdzisława Beksińskiego – realizm fantastyczny i 20 ostatnich lat jego pracy.

Zdzisław Beksiński, AG76

Wystawa adresowana jest do każdego, kto chciałby bliżej poznać świat wizji tego wielkiego artysty, który stworzył swój niepowtarzalny i przejmujący styl malowania. Na wystawie zaprezentujemy różnorodny wachlarz obrazów, spinający klamrą lata 1970-2005, co pozwoli zaobserwować dynamikę rozwoju jego sztuki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Równocześnie stworzy wyjątkową okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni twórcy. Warto dodać, że do Muzeum Historycznego w Sanoku Zdzisław Beksiński przekazywał obrazy, które osobiście uważał za najlepsze, więc widzów czeka wspaniała uczta dla oczu i ducha.

Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer, właściciela Tichauer Art Gallery.

Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition

Obok głównej wystawy malarstwa Mistrza w przestrzeniach Tichauer Art Gallery zagości także niezwykła wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition” organizowana przez Fundację Beksiński. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”. Nie zabraknie także pokazów mappingu, wystawy kilkudziesięciu prac Beksińskiego zrealizowanych za pomocą grafiki komputerowej czy fotomontażu, licznych fotografii i unikatowych materiałów video z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński.

Zdzisław Beksiński, AB75

Pokazy, dyskusje, filmy

Festiwalowi będą towarzyszyć również wydarzenia specjalne poświęcone twórczości i życiu artysty. W programie znajdą się m.in. pokazy filmów dokumentalnych o rodzinie Beksińskich i spotkania z ich twórcami, panele i dyskusje z gośćmi dotyczące wątków śląskich w życiu Beksińskich, dzień z Tomkiem Beksińskim, w ramach którego odbędzie się pokaz filmu „Dr. Jimmy”, spotkanie z jego przyjaciółmi i bliskimi, a także wieczór Romantyków Muzyki Rockowej tj. kultowa potańcówka na kształt tych, jakie prowadził w czasach studenckich słynny Nosferatu.

Zdzisław Beksiński, 1966 r. – fot. Z. Beksiński / Tichauer Art Gallery.

Koncert Świat Mistrza Beksińskiego

24 września 2022 w katowickim Spodku odbędzie się wyjątkowy koncert „Świat Mistrza Beksińskiego” organizowany przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Jako że Zdzisław Beksiński tworzył w nieustającym kontakcie z muzyką, fani będą mogli zobaczyć jego obrazy w integralnym połączeniu z różnymi kompozycjami, co da im możliwość doświadczenia jego twórczości na nowym poziomie. W części pierwszej koncertu usłyszą utwór współczesny „Sine Titulo”, specjalnie skomponowany przez dyrygenta Szymona Sutora, a w drugiej część „Requiem” Alfreda Schnittkego, ulubionego kompozytora Beksińskiego. Dodatkowo w dniu koncertu będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych i specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego, innych niż prezentowane w Tichauer Art Gallery.

Szczegóły

  • Festiwal Twórczości Zbigniewa Beksińskiego
  • 18 czerwca – 25 września 2022
  • Tychy, Tichauer Art Gallery
  • Bilety w zależności od wydarzeń

Źródła: Tichauer Art Gallery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *