Art Factor – wystawa włoskiej sztuki współczesnej

Do 26 października 2022 r. w Warszawie można oglądać artystów reprezentantów włoską sztukę współczesną. „ART FACTOR – The Pop Legacy in Post-War Italian Art” to europejska trasa prezentująca prace takich artystów jak: Valerio Adami, Franco Angeli, Enrico Baj, Lucio Del Pezzo, Gianfranco Pardi, Mario Schifano i Emilio Tadini.

„ART FACTOR – The Pop Legacy in Post-War Italian Art” to projekt promujący włoską sztukę współczesną. Zainicjowany on został w 2020 r. przez BFF, w formie albumu o tym samym tytule, wydanego przez Skira editore Milano Genève Paris

Art Factor w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Wystawa to podróż w przestrzenie pop-artu, prezentująca prace siedmiu włoskich artystów: Valerio Adami, Franco Angeli, Enrico Baj, Lucio Del Pezzo, Gianfranco Pardi, Mario Schifano i Emilio Tadini. Eksponowane dzieła charakteryzuje wyjątkowa różnorodność zarówno w obszarze wykorzystanych technik: akryl, pastele, marker, ołówek, kolaż, jak i zastosowanych materiałów: płótno, papier, tkanina, drewno.

Enrico Baj Bilancia (1984)

Wszystkie prezentowane prace pochodzą z kolekcji około 250 dzieł, z okresu powojennego do początku XXI wieku. BFF gromadzi te zbiory od lat 80. i na stałe eksponuje je w swoich biurach, w Mediolanie i Rzymie. 

Wyselekcjonowane specjalnie dla Polski dzieła sztuki przyjadą prosto z Mediolanu, a po Warszawie przeniosą się do Aten. Kolejne miasta, które będą gościć wystawę to: Lizbona, Madryt i Paryż. Europejska trasa znajdzie swój finał w „Casa BFF” – nowej siedzibie Grupy w Mediolanie, gdzie ma powstać dedykowane muzeum, eksponujące na stałe prace tych wybitnych twórców.

Valerio Adami A Home – Notturno (1990)

Chcielibyśmy bardzo podziękować Polsce, zwłaszcza Warszawie, za goszczenie nas w tym szczególnym momencie, w którym tak istotne jest umocnienie roli sztuki w społeczeństwie, jako narzędzia ochrony i promocji różnorodności kulturowej oraz dialogu wokół niej. Sztuka jest autentycznym odzwierciedleniem historii, a jednocześnie przestrzenią interakcji kulturowej, ukierunkowanej na promowanie mobilności idei, doświadczeń i samych jednostek. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i współistnienia społeczności

Massimiliano Belingheri, CEO BFF Banking Group.
Emilio Tadini, Città italiana, 1988

W czasach, gdy firmy odgrywają istotną rolę dla rozwoju inicjatyw kulturalnych, jako wspólnego dziedzictwa, projekt ten może być dobrym przykładem tego, jak połączyć ducha przedsiębiorczości z zaangażowaniem w sztukę. ART FACTOR zawiera w sobie bowiem pragnienie bycia aktywnym uczestnikiem tych działań, które generują wartość dodaną dla społeczeństwa. Dokładnie tak, jak w przypadku artystów reprezentowanych na wystawie.

Maria Alicata kuratorka wystawy

Szczegóły:

  • „ART FACTOR – The Pop Legacy in Post-War Italian Art”
  • Pałacu Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
  • Wystawa otwarta będzie od 27 września do 26 października 2022 roku,
  • codziennie w godzinach 10.00-20.00.
  • Wstęp wolny.

Źródło: www.art-factor.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *