Nikifor na aukcji

26 października na aukcji w Piękna Gallery będzie licytowany rzadki obraz Nikifora Krynickiego — najwybitniejszego polskiego prymitywisty.

Na aukcję trafi „Monidło”, którego cena wywoławcza to 40 tys. zł, a jego szacowana wartość dochodzi nawet do 120 tys. zł, bo obraz stanowi w dorobku artysty wyjątkowy unikat.

UPDATE! Dzieło zostało kupione za 100 tys. złotych.

— Kiedy zobaczyliśmy tę pracę, byliśmy przejęci. „Monidło” jest jedną z największych rzadkości, jakie pojawiły się w ostatnim czasie na rynku — to jednostkowa praca Nikifora Krynickiego powstała na płótnie. W przewadze artysta portretował kuracjuszy na papierkach rozmiarów pocztówki, tymczasem przed nami jest obraz szerokości 40 cm, „oprawiony” przez samego artystę w charakterystyczną bordiurę z paseczków ozdobnego papieru. To praca, której brakuje w wielu muzealnych kolekcjach.

Stefania Olbrycht z Piękna Gallery
Monidło, Nikifor Krynicki, obraz na płótnie

Cena obrazu

  • Estymacja: 80-120 tys zł
  • Cena wywoławcza: 40 tys zł
  • Cena sprzedaży: 100 000 zł
  • Aukcja 26 października 2022 r. Piękna Gallery

BIO NIKIFORA

Nikifor Krynicki (1895-1968)

Nikifor Krynicki właściwie Epifaniusz Dworniak urodził się 21 maja 1895 roku w Krynicy, zmarł 10 października 1968 roku w Foluszu. Jest przedstawicielem malarzy naiwnych, prymitywistów. Z pochodzenia był Łemkiem (po matce). Został osierocony w trakcie I wojny światowej. Po matce odziedziczył wadę wymowy i słuchu. Przez swoją skrytość i „odmienność” był odizolowany od społeczeństwa, często wyśmiewany i nierozumiany. Po II wojnie światowej w ramach akcji „Wisła” był trzykrotnie przesiedlany na północ Polski jednak z uporem (pieszo) powracał w rodzinne strony. Pierwsze znane nam prace Nikifora pochodzą jeszcze sprzed 1920 roku. Przełomem w jego twórczości był rok 1930, kiedy odkryty został przez ukraińskiego malarza kapistę Romana Turyna. Prace Krynickiego zaprezentował on środowisku artystycznemu Paryża.  Pierwszą publikacją na temat artysty był tekst Jerzego Wolffa na łamach czasopisma „Arkady” z roku 1938. Kolejną publikacją była książka napisana przez małżeństwo krytyków sztuki z Krakowa – Ellę i Andrzeja Banachów, którzy otoczyli Nikifora opieką w pierwszych latach po II wojnie światowej. Pierwsza wystawa Nikifora odbyła się w warszawskiej sali SARP na przełomie stycznia i lutego 1949 roku. Dziewięć lat później prace Nikifora zostały zaprezentowane światu na wystawach w Paryżu (1958), Amsterdamie (1959), Brukseli (1959), Liege (1959), Hajfie (1960) i we Frankfurcie nad Menem (1961). Ostatnim opiekunem Nikifora był malarz Marian Włosiński, który zadbał o zachowanie jego twórczości.

Nikifora charakteryzuje zainteresowanie kolorem, eksperymenty z perspektywą i niewielkie rozmiary prac. Materiałem do pracy dla artysty mogło być wszystko – stare druki urzędowe, kartki z zeszytu, opakowania po produktach spożywczych czy kawałki tektury. Właśnie ta oszczędność materiału jest powodem, dla którego częstym zjawiskiem jest dwustronne wykorzystanie kartki papieru. Pierwsze rysunki artysty uwidaczniają pracę nad własnym warsztatem – skreślenia, ślady gumki, wykreślanie osi symetrii. Tematem, który chętnie podejmował Nikifor, była cerkiew greko-katolicka, co widoczne jest na przykład w tzw. szkicowniku architektury. Oprócz pejzaży z cerkwią Krynicki najchętniej uwieczniał to, co było mu najbliższe – krajobrazy krynickie, w mniejszej ilości krakowskie i warszawskie, portrety znajomych i przechodniów. Częstym motywem, który możemy odnaleźć w jego pracach są tory i dworce kolejowe, najczęściej ukazywane na tle pejzażu. Świadomość siebie jako artysty potwierdzają liczne autoportrety, na których przedstawia siebie jako malarza przy pracy, kontemplującego otaczającą go przestrzeń. Najchętniej korzystał z akwareli i gwaszu, nie stronił od tempery i farby olejnej. Kredka w jego pracach pojawia się najczęściej w późnym okresie twórczości. Poszczególne elementy architektoniczne i postaci konturował czarną kreską. Kolorystyka jest prosta, oddaje naturalny charakter otoczenia. Pomimo stosowania kolorów podstawowych, bez tonowania i gradacji, osiągał w swoich pracach niezwykły realizm. Nikfor pozostawił po sobie kilka tysięcy prac (według niektórych źródeł nawet około 40 tysięcy). 

Źródło: Piękna Gallery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *