„Portret Ireny Wiedyskiewicz-Polniakowej na tle egzotycznego pejzażu” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacy) stał się najdroższym obrazem artysty.
Obraz sprzedany został za zawrotną sumę 1 020 000 zł ustanawiając tym samym rekord. Aukcja odbyła się 15 listopada 2022 r.
Portretowana ubrana jest w oryginalny, bajkowo-wschodni kostium, zaprojektowany przez Witkacego, specjalnie dla niej, na zakopiański bal w 1926 roku. Naturalnie, na wspomnianym balu, zdobyła za swój strój pierwszą nagrodę. Wizerunek spełnia wszystkie założenia portretu w typie „A”. Przedstawia młodą kobietę ubraną w fantastycznych strój, siedzącą na tle egzotycznego pejzażu. Wiedyskiewicz-Polniakowa ubrana jest w oryginalną tunikę z motywami kwiatów, bogato zdobioną koralikami i cekinami, na szyi ma zarzucony sznur korali oraz ozdobną kolię. Na głowie zaś założone wymyślne nakrycie głowy, w formie turbanu, spiętego ozdobną broszą. Z uszu zwisają długie kolczyki zakończone dużymi, okrągłymi kulami. Egzotyka stroju został dopełniona jest egzotyczną roślinnością przedstawioną w tle.
Widniejąca na turbanie brosza/diadem swoim kształtem przypomina pająka. Motyw ten można interpretować w kontekście modernistycznych wyobrażeń o kobiecie fatalnej, która chwyta i mota mężczyznę w zgubną sieć. Kobieta w tamtym czasie stała modliszką, femme fatale, figurą, która zawładnęła wyobraźnią artystów przełomu wieków. Wizja kobiety Witkacego również nie odbiegała od tego imaginarium. Raz widział kobiety jako „fałszywe” i „wulgarne demony”, innym zaś razem jawiły mu się jako „nadkobiety, nieomal bóstwa”. Strój sportretowanej kobiety jest również świadectwem mody lat 20. XX wieku, kiedy w modzie zachodnio europejskiej zapanowała tendencja na elementy orientalne i różnorakie egzotyczne inspiracje.
- Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy „Portret Ireny Wiedyskiewicz-Polniakowej na tle egzotycznego pejzaż”, 1926 r
- pastel/papier, 119 x 98 cm
- Cena wylicytowana 1 020 000 zł
- Aukcja odbyła się 15 listopada 2022 r. w Desa Unicum
Źródło: Desa Unicum