Digital Grotesque III – Michael Hansmeyer

Digital Grotesque III to kolejna wystawa Michaela Hansmeyer, który działa na polu Digital/AI Art łącząc ją z instalacjami czy rzeźbą. Wystawa w Warszawie potrwa do 22. października 2022 r.

Sztuka to przyszłość

Michael Hansmeyer to twórca, który całym swoim dorobkiem pyta: „Czym są rzeczy, które były nieosiągalne wcześniej i stały się możliwe dzięki innowacjom?”. Dokładnie to pytanie przyświeca BMW, marce nakierowanej na przyszłość. Zapraszając do współpracy artystę, architekta i eksperta od sztucznej inteligencji, BMW kreuje doświadczenie, które pozwoli nam zapytać o relacje między człowiekiem, technologią i sztuką. Wybór artysty tegorocznej odsłony BMW Art Club to po prostu naturalna konsekwencja wartości kluczowych dla marki. Sztuka Michaela Hansmeyera łączy bowiem najnowsze osiągnięcia programowania i sztucznej inteligencji z nieskrępowaną twórczością, dla której horyzontem jest jutro.

Cykl Digital Grotesque

Pierwszą pracę z serii „Digital Grotesque” Hansmeyer stworzył w roku 2013 dla FRAC Centre w Orleanie i weszła ona do kolekcji tej instytucji. Przybrała postać sztucznej groty o niezwykłym stopniu złożoności składających się na nią struktur. Z kolei druga odsłona projektu powstała na zamówienie Centre Pompidou w Paryżu i również trafiła do kolekcji tego prestiżowego centrum sztuki. Trzecia, warszawska wystawa, zaprezentowana w postaci otaczającej widza ze wszystkich stron multimedialnej projekcji, pozwala nie tylko zanurzyć się w świecie generowanych przez komputery form, lecz także śledzić proces ich powstawania. Kontrapunktem dla multimedialnej instalacji będzie zaprojektowana specjalnie dla przestrzeni Nowego Teatru ornamentalna kolumna, wyrzeźbiona w sztucznym piaskowcu przez drukarki 3D najnowszej generacji. Ten fizyczny obiekt pozwoli – dosłownie – dotknąć efektu pracy tworzonych przez Hansmeyera algorytmów.

Digital Grotesque II, Michael Hansmeyer, 2017 r.

Interesuje mnie, w jaki sposób rozwój technologii redefiniuje na naszych oczach to, co w architekturze i designie możliwe jest do zrobienia, a przede wszystkim do pomyślenia. Algorytmy są według mnie narzędziem, ale takim, które w partnerstwie z człowiekiem jest w stanie pomóc mu zrozumieć siebie, rozpoznać swoje możliwości, a nawet przybliżyć się do uchwycenia natury tak ulotnego pojęcia, jak piękno.

Michael Hansmeyer, autor wystawy „Digital Grotesque”

Michael Hansmeyer BIO

Architekt i programista, który bada i praktykuje innowacyjne możliwości związane z wykorzystaniem algorytmów do generowania i wytwarzania form architektonicznych. Twórczość Hansmeyera, którą artysta określa jako „architekturę obliczeniową”, rozgrywa się na przecięciu dziedzin projektowania, sztuk wizualnych, kodowania oraz studiów nad uczeniem maszynowym w kontekście poszukiwań estetycznych. Hansmayer tworzy formy istniejące zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak również instalacje, przestrzenie i obiekty architektoniczne wytwarzane za pomocą technik drukowania 3D.

Michael Hansmeyer, Fot. Zuza Krajewska

Jego dzieła prezentowane były m.in. w Mori Art Museum w Tokio, w Grand Palais, Centre Pompidou oraz Palais de Tokyo w Paryżu, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku, Martin Gropius Bau w Berlinie, a także w ramach Design Miami / Basel oraz Gwangju Design Biennale. Jako architekt współpracował z wiodącymi światowymi studiami architektonicznymi (m.in. Arata Isozaki & Associates, Herzog & De Meuron Architects). Obecnie jest związany z CAAD (katedrą komputerowego wspomagania projektowania architektonicznego) na wydziale architektury ETH (Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii) w Zurychu. Mieszka i pracuje w Monachium. 

Szczegóły

  • Digital Grotesque III – Michael Hansmeyer
  • Digital / AI Art / Multimedia
  • BMW ARTCLUB
  • 6-22 października 2022
  • Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10, Warszawa
  • Wstęp niebiletowany

Źródło: BWM, Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *