Damien Hirst tworzy NFT… i pali pierwowzory

Damien Hirst stworzył kolekcję The Currency, w której stworzył 10 tys obrazów. Każdy z kolekcjonerów, który zakupił token NFT z dziełem, miał możliwość decyzji – co ma się stać z rzeczywistym odpowiednikiem.

Kolekcję The Currency artysta stworzył w 2016 r. – to cykl obrazów złożonych z kropek, każde dzieło jest niepowtarzalne i ma jedyny w swoim rodzaju tytuł zaczerpnięty z ulubionych piosenek malarza. Kolekcjonerzy mieli zdecydować czy kupują dzieło oryginalne, czy decydują się na zakup tokena NFT z obrazem. Damien Hirst zapowiedział, że tylko w jednej wersji będzie istniało dzieło, dlatego około 4 851 obrazów, które zostały stokenizowane będzie musiał spalić. 5149 osób zdecydowało się na oryginalny papierowy obraz.

„Wiele osób myśli, że palę miliony dolarów, ale tak nie jest. Kończę transformację fizycznych dzieł sztuki w NFT poprzez spalenie ich fizycznych wersji. Wartość sztuki — cyfrowej lub fizycznej, która jest trudna do określenia — nie zostanie utracona. Zostanie przeniesiona do NFT, gdy tylko zostaną spalone.”

Damien Hirst, artysta
Damien Hirst, The Currency, 2016 (tytuły obrazów), fot. materiały artysty
Damien Hirst, Obrazy z kolekcji The Currency, 2016

Koszt jednego tokena NFT z kolekcji wynosił odpowiednio w przeliczeniu na dolary 2000$. Można było zapłacić w walucie zwykłej jak i krypto: Bitcoinem, Ethereum, DAI czy USD Coinem.

Źródło: fotografie z archiwum artysty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *