Aukcje wybitnych artystów w Warszawie

Desa Unicum wkrótce przeprowadzi aż 5 aukcji sztuki współczesnej: „Alfred Lenica. Interpretacja ruchu”, „Abstrakcjonistki”, „Op-art i abstrakcja geometryczna”, „Nowe Pokolenie po 1989” oraz  „Klasycy awangardy po 1945”.

Pojawią się w sprzedaży prace takich twórców jak Wojciech Fangor, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Tarasin czy Tadeusz Kantor.  W sumie 237 obiektów, których suma górnych estymacji wynosi ponad 50 mln zł!  Czy podczas aukcji padną historyczne rekordy? Wszystkie obiekty można oglądać na wystawach przedaukcyjnych.

„Alfred Lenica. Interpretacja ruchu” – wystawa trwa do 22 listopada

Alfred Lenica, „Interpretacja Ruchu”, 1959 r. fot. Desa Unicum

Serię aukcji sztuki współczesnej rozpocznie wydarzenie, które w całości jest poświęcone jednemu
z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy XX wieku – Alfredowi Lenicy, nazywanemu polskim Pollockiem. W DESA Unicum już teraz można oglądać prace, które przekrojowo pokazują osiągnięcia tego artysty – od taszystowskich „Śladów religii”, poprzez słynną tytułową „Interpretację ruchu”, aż po niebywale rzadkie gwasze i kolaże. Aukcja obrazów Alfreda Lenicy odbędzie się
22 listopada.

„Op Art. i abstrakcja geometryczna” – wystawa trwa do 24 listopada

Julian Stańczak, „Conferring Blue”, 1979 r. fot. Desa Unicum

Twórczość polskich artystów z tego nurtu należy do najbardziej liczących się na świecie. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli op-artu jest Wojciech Fangor, na którego koncie są dwa kolejne rekordy najdrożej sprzedanych dzieł sztuki w Polsce w 2018 i 2020 roku. Jak będzie na aukcji, która odbędzie się
24 listopada 2022 roku? Oczekiwania są duże, tym bardziej że wystawione zostaną aż cztery prace artysty, których górne estymacje cenowe wynoszą łącznie blisko 8 mln zł.

Henryk Stażewski, „Relief nr 22”, 1972 r. fot. Desa Unicum

Na licytacji pojawią się także prace najbardziej poszukiwanych na rynku artystów abstrakcyjnej sztuki powojennej awangardy: Juliana Stańczaka oraz unikatowy zestaw prac Janusza Kapusty
„K-DRON.POCZĄTEK 1.2.3.4.”. Miłośnicy amerykańskiego op-artu z pewnością będą wypatrywali dzieła
Tadasuke (Tadasky) Kuwayama i dwóch prac Richarda Anuszkiewicza. Wśród wystawionych prac będą także wyjątkowe reliefy Henryka Stażewskiego i dwie niezwykle rzadkie abstrakcje Jerzego Nowosielskiego.

„Abstrakcjonistki” – wystawa trwa do 24 listopada

24 listopada na aukcji pojawią się obrazy polskich abstrakcjonistek różnych generacji – od powojennej awangardy, aż po sztukę nowego pokolenia. Wiele spośród artystek abstrakcyjnych cieszy się wielką międzynarodową popularnością. Jednak ich twórczość nie zawsze była doceniana. Malarki te musiały nierzadko walczyć ze stereotypowym postrzeganiem sztuki kobiet, a nawet krytyką. W domu aukcyjnym będzie można obejrzeć i licytować prace takich artystek jak: Maria Jarema, Erna Rosenstein, Teresa Pągowska, Jadwiga Maziarska czy Urszula Broll. Nie zabraknie też cieszących się wielką popularnością Doroty Grynczel, Tamary Berdowskiej i Aleksandry Jachtomy oraz przedstawicielek nowego pokolenia: Irminy Staś, Karoliny Zdunek czy Uli Madery.

„Nowe Pokolenie po 1989” – wystawa 18-29 listopada

Ewa Juszkiewicz, Bez tytułu, 2008 r, fot. Desa Unicum

Do jednych z najdynamiczniej rozwijających się przedsięwzięć DESA Unicum należą odbywające się cyklicznie od 2013 roku aukcje „Nowe pokolenie po 1989”. Na tegoroczną zapraszamy 29 listopada.

Inwestowanie w twórczość polskich artystów tworzących po roku 1989 jest w większości wypadków pozbawione ryzyka, jako że twórcy ci mają już ugruntowaną pozycję w Polsce, a niekiedy i na światowym rynku sztuki. W 2021 roku wartość sprzedanych obrazów artystów tego pokolenia zwiększyła się o ponad 100 procent!

Katarzyna Kozyra, „Olimpia” (Biała), 1996/2017 r. fot. Desa Unicum

Wśród autorów zaliczanych do „Nowego Pokolenia” mocną pozycję mają artystki: Katarzyna Kozyra, Jadwiga Sawicka, Karolina Jabłońska, Martyna Czech, a także osiągająca znaczące światowe sukcesy Ewa Juszkiewicz. Prace tej ostatniej malarki zostały zauważone przez kolekcjonerów sztuki na świecie, osiągając wyjątkowo wysokie ceny. W Polsce rekord za pracę Juszkiewicz padł w ubiegłym roku. Obraz „Dziewczyny do wzięcia” z 2010 roku został sprzedany za 1,26 mln zł.

Paulina Ołowska, „The Primatologist” fot. Desa Unicum

„Klasycy awangardy po 1945” – wystawa w dniach 25 listopada – 1 grudnia 2022

Roman Opałka,  „Detal 5572367-558349”, z cyklu „1965/1 -, 1965 r. fot. Desa Unicum

Na finałową aukcję sztuki współczesnej „Klasycy awangardy po 1945 roku” DESA Unicum zaprasza
 1 grudnia.  Tym razem perełkami będą wybitne prace Jana Dobkowskiego, w tym wielokrotnie wystawiana kompozycja „Kobieta kocha siebie” oraz świetne przykłady twórczości Jerzego Ryszarda „Jurrego” Zielińskiego. Pojawią się także trzy prace Romana Opałki, z których dwie pochodzą
z najbardziej poszukiwanego i najwyżej wycenianego okresu jego twórczości. Do prawdziwych rzadkości należą również dzieła Andrzeja Wróblewskiego. Na tegoroczną aukcję DESA Unicum pozyskała „Portret mężczyzny” i zestaw 16 szkiców z „III Zlotu Młodzieży w Berlinie”. W ubiegłym roku na aukcji z tego cyklu obraz artysty „Dwie mężatki” został sprzedany za rekordowe 13,44 mln zł. Emocje z pewnością wzbudzą również trzy spektakularne prace Tadeusza Kantora: „Człowiek Atrapa” i dwie kompozycje w duchu malarstwa informel.

Andrzej Wróblewski, „Zestaw 16 szkiców z „III Zlotu Młodzieży w Berlinie”, 1951 r. fot. Desa Unicum

Licytowane będą także prace cieszącego się wielką popularnością za granicą Pinchasa Bursteina, czyli Maryana. Nie zabraknie też wybitnych przykładów klasycznej powojennej awangardy – prac Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Teresy Pągowskiej i Jana Tarasina.

Aukcje poprzedzają wystawy prac w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie, na które wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Desa Unicum, Communication Unlimited

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *